Üdvözöljük Magyarországnak, ennek a csodálatos gyönyörű ország vendégeit, Európa közepén!
Számos üdülőhely, látnivaló, természetvédelmi terület található, így nem véletlen, hogy a turisták és a nyaralók egyik legnépszerűbb célpontja volt és maradt.
De van-e “ortodox Magyarország”? Összekevertünk vona valamit a brosúra címében? Zarándokaink jól ismerik az ortodox Görögországot, Szerbiát, Ciprust, Bulgáriát és más hagyományosan ortodox földeket és országokat. Magyarország is valóban közéjük tartozik?
Ezt a kérdést több oldalon is megpróbáljuk megválaszolni, hogy felfedjük Magyarország ismeretlen oldalát a tömegturizmus számára – az ő gazdag ortodox örökségét.
ZALAVÁR
Ha leszáll Magyarországon a sármelléki repülőtérre érkező járattal, amelyet
nemrég nyitottak meg a turisták számának jelentős növekedése miatt a legnépszerűbb magyar fürdővárosban Hévízen, akkor Ön a nagy szentek, Cyrill és Metód láthatatlan áldásával találkozik.
Mindössze öt kilométerre a repülőtértől van Zalavár, ahol nem is olyan régen jelentős régészeti felfedezés történt: cseréptöredékeket találtak a cirill ábécé betűivel, melyet a Szent Testvérek alkottak meg, hogy oktassák a szláv népeket azok felvirágoztatása érdekében.A felfedezés egyedisége abban rejlik, hogy ez a legősibb, a tudomány által ismert, cirill betűs felirat. Ezért teljes meggyőződéssel, helyesen állíthatjuk, hogy Zalavár az a hely, ahol Cirill és Metód küldetése a szláv népek között megkezdődött. Korábban ezen a helyen az ősi Morvaország Blatnográd nevű települése állott,
melynek uralkodója örömmel fogadta a képzett testvéreket, és lehetőséget adott számukra, hogy széles körben prédikáljanak a hívek között. A legfontosabb hely megtiszteltetésének jeleként, melyet a szláv népek kultúrájának történetében foglal el , Szlovákia és Bulgária emlékszobrot állíttatott Cyril és Methód tiszteletére. Ezek a műemlékek a szláv írásbeliség megalapítói számára készült emlékparkban helyezkednek el, amely magában foglalja az ősi templom régészeti feltárásait és a helytörténeti múzeumot is. Az emlékhely komplexum egy nemrégiben épült templomot is tartalmaz, amely ősi román stílusban készült. Ebben a templomban, a Szent Cirill és Metód napján az ortodox Istentiszteletet a Hévízi Orosz Ortodox Plébánia Tisztelendői tartják, ez imával támogatja honfitársainkat nemcsak Hévíz városában, hanem a Balaton környékén is.
BALATON ÉS SIÓFOK
A Balaton neve szintén bír szláv eredettel a „blátá” szó vagy “bálóta” = mocsár. Korábban a tó szintje sokkal magasabb volt, és a környező területeket mind elárasztotta, így a tó környékét egybefüggő mocsár alkotta. Manapság a Balaton vízszintje alacsonyabb,partjai szárazak, és gyakorlatilag a tó egész partvonala üdülőhely.
A Balaton régió nemhivatalos fővárosa, és legnagyobb lakott települése Siófok, Kálmán Imre szülőhelye. Most dinamikusan fejlődő üdülőhely, ahol a XIX. századi kúriák épületei harmonikusan élnek együtt a sikeres modern építészeti megoldásokkal. Mindenki élvezheti a naplemente egyedülálló panorámáját a Balaton felett, az egykori víztornyon található kilátó fedélzetről. Ez az épület napjainkra a város központi terén turisztikai központ lett, kényelmes lifttel és tetőtéri kávézóval. Innen láthatjuk a „Magyar-tenger” partját, ahogy itt gyakran hívják a Balatont, a Siófok és a többi tóparti város között közlekedő hajók kikötőjével. A matrózok tájékozódását és a móló díszítését szolgálja a “Béke Jóságos Angyala” nevű szobor , amelyet az Orosz Írók Nemzetközi Szövetsége kezdeményezésére állítottak. A világítótornyok egyikét koronázza, és ortodox szertartással szentelték fel hivatalos megnyitóján 2013 nyarán.
Tihany
A Balaton gyöngyszeme a Tihanyi-félsziget, ahol a bencés kolostor található. Tilos úgy meglátogatni a Balatont, hogy az ember nem keresi fel Tihanyt. Innen fantasztikus kilátás nyílik az egész tóra. A benyomást erősíti a rendkívüli béke és nyugalom, amellyel Tihany levegője telített. Látogasson el ide, és biztosan szeretni fogja Magyarországot!
Ez a hely szorosan kapcsolódik a népeink ősi történelméhez. A kolostor kriptájában András Király sírja van, aki még az Árpád Ház első dinasztiájához tartozott. A közeli földek kolostornak ajándékozására vonatkozó oklevélben magyar szavakat találunk, amelyek a magyar nyelv legrégebbi történelmi emlékének tekinthetők. Ennek a levélnek egy példányát a kripta falain teszik közzé. András Király felesége volt a kijevi herceg Bölcs Jaroszláv Herceg lánya, Anasztázia Hercegnő . Ővele együtt ortodox szerzetesek érkeztek Kijevből Magyarországra, akik a tihanyi dombok lejtőin lévő barlangokban megalapították az Apátságot. Ezeket az ősi orosz, jámbor szerzeteseket manapság a helyiek bencés szerzetesekként tisztelik, mint a kolostor alapító atyáit. Az apátság előtt egy modern szoborcsoport látható – a Királyi Pár András és Anasztázia.
Innen, fél órás sétát téve az erdei ösvényeken, elérhetők a barlangok, ahol majdnem ezer évvel ezelőtt voltak az ortodox szerzetesek kolostorai. Vallva az igazat„Magyar Afon” – nak nevezhető híven ez a hely, az ismeretlen tiszteletes apátok emlékére, akik évszázadokon át láthatatlanul megtartották Tihany békéjét és csendjét, csendes menedékként Európa központjában.
BUDAPEST
Magyarország szíve – a fővárosa, a világ egyik legszebb városa, Budapest. Két olyan részt egyesít , melyek szinte alig hasonlítanak egymásra , pontosabban két várost – Budát és Pestet.
Kontrasztjuk, ami különösen jól látható a Duna partjairól, olyan egyedülálló benyomást kelt, hogy minden utazó örökre emlékszik, miután látta ezt a csodálatos panorámát, ahol a természeti táj szépsége és az emberi építészet zsenialitása kiegészítik egymást.
A főváros nemcsak az ország politikai és kulturális központja, hanem a nép lelki kincseit is koncentrálja. Az a tény, hogy Magyarország katolikus ország, nem csökkenti jelentőségét az ortodox zarándokok számára,hiszen az első ezer évben az Egyház egy volt, és tiszteletben tartottuk a közös ősi Szentek tiszteletét.
A Duna budai partján minden magyar szent helye van -a Gellért-hegy, ahol ez a Szent Püspök, aki István királyt és a magyarokat megkeresztelte, később vértanúságot vállalt Krisztusért.
A hegyoldalon van a Pálos rendi szerzetesek sziklatemploma, melyet a nagy remetéről, a szerzetes rend megalapítójáról Remete Szent Pálról neveztek el.
Kevesen tudják, hogy a Szent Pál-rendet Magyarországon a XIII. Században alapították. Ezért 1381-től itt őrzik elpusztíthatatlan relikviáit, amelyek a Thébai-kolostorból Konstantinápolyon és Velencén keresztül érkeztek Budába. Az 1526-os török megszállás után azonban eltűntek a szent emlékek, és a Pálos Rend lakhelye kiürült. De most helyreállították a Duna feletti szikla templomot, és ott újra gondosan ápolják thébai Szent Pál emlékét.
Az ország leghíresebb szentje természetesen az első keresztény magyar király, aki szent keresztséget kapott Gellért püspöktől, így mutatva példát alattvalóinak, Szent István (az orosz hagyomány szerint a neve Sztefán). Magyarországon a kereszténység állam vallássá tétele időszámításunk szerint az 1000 -es években történt. Nem is olyan régen, 2000-ben ünnepelték a magyar történelem sorsfordulójának ezeréves évfordulóját. A nemzeti ünnephez időzítette a Pravoszláv Egyház legfontosabb egyházi cselekedetét : István Király Szentként való kanonizációját. . Ezért most a magyar állam szent alapítóját nemcsak a katolikus, hanem az ortodox egyház is szentként tiszteli.
A magyarok számára felbecsülhetetlen ereklyét – István király szent jobb kezét – Budapest fő székesegyházában, a Szent István Bazilikában tartják. A katedrális oltára mögött található ereklye a látogatók számára minden nap nyitva áll.
NAGYBOLDOGASSZONY SZÉKESEGYHÁZ
Budapesten vannak pravoszláv templomok is. A magyar ortodoxia központja már több mint két évszázada a Nagyboldogasszony-székesegyház. Ez a csodálatos templom a Duna partján található, a XIX -ik századi nagy magyar költőről elnevezett Petőfi Sándor téren. Napjainkban ez a templom a Moszkvai Patriarchátus Magyar Püspökségének Székesegyháza. Egyébként Magyarországon öt ortodox egyház képviselteti magát: az orosz,a szerb, a román,a bolgár és a görög (Konstantinápolyi patriarchátus). Már a nevükből is egyértelműen kitűnik, hogy ezeknek a joghatóságoknak a plébániái különböző nemzeti diaszpórák hívőit táplálják. De vannak az ortodoxok között őslakosok is , akik maguk is magyarok. A magyar ortodox plébániák a Moszkvai Patriarchátus joghatósága alá tartoznak. Így a Magyar Ortodox Egyházmegyében vannak olyan plébániák, ahol orosz hagyományok szerint szolgálnak, templomi-szláv nyelven, a régi naptár szerint és vannak olyan hagyományosan magyar plébániák, ahol az Istentisztelet magyar nyelven folyik, az új templomi naptár szerint. Ezek és más plébániák ugyanazon egyházmegye részei. A Nagyboldogasszony-székesegyházban, mint a magyar egyházmegye imaközpontjában Istentiszteleteket tartanak mind az oroszul beszélők, mind a magyarok számára.
Budapest minden ortodox lakója , és a főváros vendégei vasár- és ünnepnapokon ,mehetnek a templomba, hogy imádkozhassanak, meggyónjanak és részesei lehessenek Krisztus Szent Titkainak. A Nagyboldogasszony-Székesegyházban van egy különlegesen tisztelt szentség – Isten Szent Anyjának Bezdini ikonja ( annak egyik legrégibb példánya ) . Az eredeti Bezdini ( Vincsai ) ikon Kijevből származik, és a legnagyobb csodatevő Vlagyimíri – Szent Szűz ábrázolások közé tartozik. 1727 évben a szerbiai Vincsa kolostorába Paiszij Főapát vitte be azt. Ezután, a törökök elől menekülve, a szentképet Pancsevóba juttatta el, utána Szlankámenybe és végül a bezdini kolostorba. Ma a szent ereklye Vrsacban, a püspöki rezidencián található. A Szerb Pátriárka áldásával a Bezdini Ikon ünnepét július 2-án (15) ünneplik.
Magyarország fő ortodox székesegyházában tiszteletben tartják az ország mennyei közbenjáróit is, a három szent ortodox testvért : Novotorzsszkíj Efraim Tiszteletest, Mártír Györgyöt és Mojszej Ugrin Tiszteletest. Ismeretes, hogy magyarok voltak, vagy az ókori dialektus szerint – ugrok. Mindhárman Szent Borisz Herceg szolgálatában álltak, a Szent Apostoli Egyenlő Vlagyimir fiánál. Szent mártír Borisz Herceget az Alta folyónál megölték Okalyannai Szvjátopolk herceg utasítására 1015 -ben. Vele együtt vett halálos sorsot a gyilkosok kezéből hűséges szolgája, Ugrin György, amikor saját testével próbálta megvédeni urát. A gyilkosok levágták a fejét, hogy megszerezzék az arany pénzt, melyet a nyakában hordott.
Mojszej Tiszteletesnek sikerült megmenekülni futtában, később szerzetesi fogadalmat tett, és belépett a Kijevi- Pecserszki kolostorba. Efraim Tiszteletes keserűen sírt, mikor a gyilkosság helyszínére érkezett. Megtalálta György testvérének levágott fejét, és elvitte magával. Odahagyta a hercegi udvar szolgálatát, és a Tver folyóhoz vonult vissza Efraim Tiszteletes,hogy ott magányos szerzetesi életet éljen. Miután a közelébe néhány kolostort települt, 1038 -ban kolostort épített a Szent mártírok, Borisz és Gleb Hercegek tiszteletére. A szerzetesek főpapjukká választották őt. Efraim Szerzetes 1053 -ban, magas kort megélve halt meg, testét az általa alapított Novotorzsi kolostorban helyezték örök nyugalomra, koporsójába – végakarata szerint , testvére, Szent György fejét is mellé temették.
SZENTENDRE
A magyar főváros legközelebbi elővárosa Szentendre. Ez a leglátogatottabb turisztikai célpont Budapest után, Magyarországon.
Szép és barátságos város a Duna mentén, csendélet szerűen meghúzódva a hegyekben. Napjainkban híres turisztikai központ, művészeti és műemléki város, de korábban ortodox szerb város volt. Több mint három évszázadon át itt volt található a Budimi Püspök hivatala, a Magyarországi Szerb Egyházmegye uralkodó püspökéjé. Mind a mai napig a város főterén ortodox kereszt áll, cirill felirattal a talapzatán.
A város központi részének építészetét a szerb egyházmegye ortodox székesegyháza uralja. A székesegyház közelében ortodox múzeum található, melynek érdekes kiállításai az ősi ikonok és egyházi eszközök. A székesegyház mellett meglátogathatjuk az Angyali Üdvözlet Templomát, amely a közvetlenül a főtér mellett található. Elsétálva innen az utcán gyalogosan a másik tér felé , az Átváltozás templománál egy forrást találunk, amely felett a város jelképe – a Bárány a kereszttel látható.
De ennek a helynek a jelentősége nem csak a távoli történelemben van. Nemrégiben fontos esemény történt itt az orosz ortodoxia életében.
Kevesek előtt ismeretes, hogy pontosan Szentendrén, a püspöki rezidencia épületében, 2001 novemberében tartották meg az első kerekasztal megbeszélést a Moszkvai Patriarchátus és Külföldi Orosz Egyházak képviselői, történelmi jelentőségű megbékélési folyamatot indítva el. Isten nagyobb dicsőségére az Egyetlen Orosz Egyház két része – a hazai, és a határokon túli -egyesültek. Az egyházak egyesülésének jegyzőkönyve, melyet 2007-ben Moszkvában Őszentsége II. Alekszej, Moszkva és Minden Oroszok Pátriárkája valamint Lavrov Metropolita írt alá, Oroszország modern kori vallási történelmének legnagyszerűbb eseményévé vált.
De nem szabad elfelejtenünk, hogy erre az első lépést éppen Szentendre magyar városban, a most elhunyt szerbiai püspök, Daniil (Krstic) kezdeményezésére és támogatásával tették meg.
Igazi szentje volt korunknak, olyan személyes tulajdonságokkal, mintha az ő élő tanítói olyan nagy szerzetesek lettek volna, mint Tebesi Páltól Szarovi Szerafimig. Csak vitathatatlan lelki hatalmának, legmélyebb személyes alázatának és az Oroszország iránti valódi szeretetének köszönhetően sikerült eredményesen megtartani ezt a kerekasztalt, amelyen először gyűltek össze korábban összeegyeztethetetlen ideológiájú ellenfelek .
ÜRÖM
Szentendre és Budapest közelében, Üröm faluban, már több mint 200 éve áll egy jelentős orosz történelmi emlékmű, Alexandra Pavlovna Romanova Nagyhercegnő sírtemploma. Alexandra Nagyhercegnőt – Első Pál Orosz Cár lányát, Nagy Katalin Cárnő szeretett unokáját, Magyarország kormányzójához, Habsburg József osztrák Főherceghez adták férjhez. Dinasztiális házasságuk a nehéz időkben meg kellett erősitse Oroszország és Ausztria kapcsolatait, abban a nem egyszerű korban, amikor Szuvorov marsall és a fiatal Napóleon katonai géniuszai döntöttek Európa sorsáról. Alexandra Pavlovna rövid, de szokatlanul fényes és eseményteli magyarországi tartózkodása nemcsak fontos politikai tényező, hanem lendületet adott a magyar kultúra és művészet fejlődésének is. Elképesztő, milyen erős, őszinte szeretetet szerzett ez a fiatal nő ilyen rövid idő alatt a magyar néppel. A szülés után nemsokkal bekövetkezett váratlan halála igazi nemzeti tragédia volt.
Mint a Cári Család tagjainak szokás, Neki is járt az örökös megemlékezés imádságok által. Ebből a célból ortodox templomot állítottak fel sírja fölött, melyben a „Magyarok Királynőjének” – ahogy Őt a mai napig is nevezik az országban – lelki üdvéért szakadatlanul folynak az imák. A templom Heppe Szaniszló, osztrák udvari épitész tervei alapján épült, és Szent mártir Alexandra Cárnő tiszteletére szentelték fel 1803 -ban. A templom fő ékessége a jól megőrzött, V.V. Vaszilev művész.az orosz Művészeti Akadémia akadémikusának munkája, melyet 1883 -ban adományozott III. Alekszander Cár, Alexandra Pavlovna Nagyhercegnő születésének 100. évfordulójára.
Az Ürömi Templom az Orosz Birodalom udvari templomi státuszát viselte, ahol mindig álltak készen tisztelendők, egy pap, egy diakónus, és négy énekes összetételben. Számos hires pap volt az itt szolgálók sorában, például Andrej Szamborszkij protoierej, II. Katalin Cárnő unokáinak lelki atyja, valamint Nyikoláj Muzovszkij protoierej, a Cárszkoe Szélói Liceum jogtanára, ahol A.Sz. Puskin is tanult, továbbá Konsztantyin Kusztodiev protoierej, író, utazó, az orosz plébániák megalapítója Madridban és Karlovy Vary-ban.
A cári idők utolsó apátja, Sztefán Kolumbov protoierej , 1926-ban halt meg.
Azóta nehéz időket élt meg a templom, folyamatosan enyészett, sőt, még korábbi fennséges elnevezése „ az orosz cár udvari temploma” is feledésbe merült, és elkezdték egyszerűen csak „orosz kápolnának” nevezni. Természetesen ez nem egy kápolna, hanem egy teljes értékű templom gazdag történelemmel.
Szerencsére véget ért a felejtés ideje, most már teljesen felújították a templom melletti és a vele szomszédos kis orosz temetőt is, az Orosz Cár lányának földi maradványai visszatérték a templom kriptájába, a fényes lélek megnyugvására, melyért minden szombaton megemlékező szentmisét tartunk.
Ráckeve
Budapesttől 45 km-re délre, a Csepel szigeten, egy Ráckeve nevű kisváros található.
„Rác” magyarul szerbet jelent, innen ered a város mai elnevezése. A szerbek a 15. században telepedtek le itt, amikor Szerbia meghódítása után a törökök idején szerb menekült hullám érkezett ide.
A városban található Magyarország egyik leghíresebb látnivalója – a Boldogságos Szűz Mária Mennybemenetele szerb ortodox kolostor és templom, melyet csodálatos szépségű falfestmények díszítenek. Azt beszélik, hogy ezek a freskók sokkal jobban megmaradtak, mint bármely más szerb kolostorban (kivéve Hilandart az Afon hegyén).
„Lehetetlen elhinni, hogy valami hasonló létezhet Magyarország közepén” – mondják a Ráckevébe érkező külföldiek. Igen,itt aztán tényleg van mit csodálni. A templom falán és boltivein nincs szabad felület. Freskók mindenütt. Freskók a Megváltó életéről, freskók az ítélet napjáról, freskók melyek az Ószövetség igazait, prófétákat, evangélistákat ábrázolnak.
A Bibliai történelem, valamint a kereszténység későbbi évszázadainak története a szemünk előtt elevenedik meg, esélyt sem adva arra a betérőnek, hogy hidegszivű, vagy közömöbös maradjon.
PÉCS
Pécs Magyarország egyik legősibb városa. Itt találhak azok a katakombák, amelyekben az első évszázadok keresztényei vannak eltemetve. A kutatóknak és a tudósoknak sikerült nem kevés hasznos leletre és felfedezésre szert tenni az ásatások során, ezért a műemlék tanulmányozása még ma is tart.
A korai keresztény temetkezés Pécs városának fő vonzereje, minden évben több ezer turista jön ide, hogy elmenjen az ősi katakombákba. 2000 óta a pécsi, IV-ik századi ősi keresztény temetkezés műemlék komplexuma szerepel az UNESCO Világörökség listáján. Négy sír nyitott a turisták előtt, ,ilyen sírok analógja egyedül csak Rómában látható. Gyönyörű freskókkal díszített ókori alagutak és mauzóleumok, a temetkezési kamrák falainál kőszarkofágok állnak, a körülöttük lévő légkör egyszerűen elképesztő. Íme az ősi római művészet csodálatos példái, egyedi korai keresztény szimbólumok, fa rajzok bibliai motívumokkal.
A szarkofágok kriptájában a turisták a falakon megcsodálhatják Ádámot és Évát, Péter és Pál apostolokat, Daniel prófétát és Krisztus monogramját, amelyeket a római katonák a saját pajzsaikra festettek, hogy megvédjék magukat a véres csatákban.
Ha Pécs városában járnak – ne szalasszák el a lehetőséget, hogy a korai keresztény sírokat őrző katakombákat meglátogassák. Erre a kirándulásra hosszú ideig emlékezni fognak.
Miskolc
Miskolc egy nagy ipari és kulturális központ az ország keleti részén.
Itt található az egyik legszebb ortodox templom Magyarországon, történelmi és építészeti emlék – a Szentháromság Temploma. Ma a templom a Moszkvai Patriarchátus Magyar Ortodox Egyházmegyéjéhez tartozik, rendszeresen tartanak itt magyar nyelvű Istentiszteleteket. Itt, mint mindenütt a Magyar Egyházmegyei templomaiban és plébániáiban, mindig örülünk, bármilyen nemzetiségű gyülekezésnek, minden ortodox hívő saját anyanyelvén imádkozhat és gyónhat.
A templomot 1785 – 1806-ban építették a balkáni kereskedők számára. Az egyház építészeti stílusa – a copf, meglehetősen ritka abban a korban, a belső tér stílusa szintén ugyanaz. A templom leginkább Európa legnagyobb, 16 méter magas és 87 ikonnal ékesitett ikonosztázjáról híres. A barokk ikonosztáziát az egri Nyikoláj Jankovics műhelyében faragták, az ikonokat (négy kivételével) Anton Kuhelmeister bécsi mester festette. A templom fő ereklyéje II. Ekaterina Cárnő ajándéka – a Szűzanya Akhtyri ikonjának másolata. A Szentháromság Templom mellett a Magyar Ortodox Egyházmúzeum található, amely az ortodox egyházi művészet leggazdagabb gyűjteményét tartalmazza. A múzeum az 1805-ben épült egyházi iskola épületében helyezkedik el, és 1988-ban nyitotta meg kapuit a látogatóknak.
TOKAJ
Valószínűleg Magyarország minden vendége ismeri a híres Tokaji bort. De nem minden orosz turista tudja, hogy éppen itt van a legrégebbi orosz plébánia Magyarországon. Története kapcsolódik az úgynevezett Tokaji Bizottsághoz, az Orosz Cári Udvar borászati beszerzőjéhez. Magyarországra legelőször Nagy Péter Cár küldött ilyen feladattal megbizottat 1714-ben. Végig a teljes XVIII. -ik században, Tokajban létezett egy orosz kolónia, amely megszervezte a Tokaji ellátást az orosz autokraták asztalára.
Ezért nemsokára megjelent itt egy orosz templom, kezdetben házi készitésű, majd később, a század végéig kő templomot is építettek az ortodox görög kereskedőkkel összefogva. Ez a mai napig fennmaradt a város egyik központi utcáján. Itt most rendszeresen, minden évben kétszer , a templom Mennyei Védőszentjének, Szent Miklósnak napjáig ortodox Istentiszteletet tartanak. A teplom falán emléktábla hirdeti : itt szolgált jegyzőként a nagy ukrán gondolkodó, Grigorij Szkovoroda.
Hévíz
Hévíz városa egy világszerte ismert gyógyfürdő, Magyarország legkedveltebb üdülőhelye, amely egész évben működik. A város gyöngyszeme, mint mindenütt Magyarországon , egy egyedülálló tó, melyet földalatti termálforrások táplálnak, így a víz hőmérséklete körülbelül 30 fok, mind nyáron, mind pedig télen. Ennek a tónak az ásványvize csodálatos gyógyító tulajdonsággal rendelkezik. Az elmúlt években jelentősen megnőtt a népszerűsége. Minden évben több tízezer ember pihen a városban, többségük orosz.
2012 végén az Orosz Ortodox Egyház Szent Szinódusának döntése orosz ortodox plébániát hozott itt létre. Ennek a helynek a sajátossága miatt – az Isteni Gondviselés áldása a gyógyító tó formájában jelenik meg, a plébániát a Szent Szűz „Életadó forrás” ikonja tiszteletére nevezték el. Napjainkban a plébánia teljes spirituális életet él. Hiteles forrása lett a vigasznyújtó imádságnak és támogatásnak mindazok számára, akik részt vesznek az Istentiszteleteken, a nagy egyházi ünnepek alkalmával.
Ennek az üdülőhelynek a csodálatos tulajdonságai különösen Vizkereszt Ünnepén válnak nyilvánvalóvá, amikor a hévízi termál tó vizét megszentelik. Ezen a napon nagyon magas azoknak az embereknek a száma, akik vizkeresztkori fürdést el szeretnék végezni, hiszen nem a jeges lékbe kell alámerülni, hanem a gyógyító tó meleg vizébe.
A Hévízi Ortodox Plébánia weboldala: http://heviz.orthodoxia.org/