Hévíz templom építése: május 18-23

Ezen a héten a Hévízi ortodox templom falainak építése folytatódott. Egy csapat kőműves húzta fel a falakat, hogy a szintjük a befejezett kapuk magasságát elérje.
A templom kialakítása tele van a bizánci templomépítészet elemeivel és technikáival, melyeket ívelt alakú ablak és ajtók jellemeznek, valamint félkör alakú boltívek  támaszkodnak a támaszokon, amelyek keresztmetszetben félkört képeznek. Az építészeti terv legfontosabb eleme a KONHI – ősi építészeti elemek, amelyek féldomború átfedéseket mutatnak az épületek félhengeres részein. Templomunk tervezésénél a konkhikat mindhárom bejárat felett és az oltáron is elhelyezzük. 

Félkör alakú boltozat és téglakagyló rakására a dolgozók ideális gömb alakú táblákból és OSB lemezekből merevítő sablonkat készítettek. Végül is, ha a sablonnak nincs ideális alakja, akkor a tégla ív tömege egyenlőtlenül oszlik el,  a tégla eltérésekkel lesz ékelve. Ez a boltozat távtartó terhek egyensúlyának megsértéséhez vezethet,  ennek eredményeként repedések lesznek a zsugorodáskor és a vakolatréteg megsérül az épület használata során. Nyikoláj Brega csapata  egyedülálló képességgel rendelkezik téglaboltozat építésében, ugyanúgy,mint a régi időkben. Ez egy nagyon nehéz és nagyon felelősségteljes munka, éppen ez az az eset, amikor hétszer kell mérni (mielőtt egyszer vágni- a fordító)… Ortodox építőink Isten segítségével megfelelő formájú és ősi technológiát alkalmazó tégla boltozatokat hoznak létre.
Gyülekezetünk rektorának, Nyikolaj Kim protoierej áldásával plébániánk aktív tagjai is elhelyezhették tégláikat a templom falába . P. Iván., a Prešovi (Eperjes ) Egyetem ortodox teológiai karának hallgatója több téglát is fektetett  Isten nagyobb dicsõségére. 
Május 22, Szent Miklós Ünnepe, aki plébániánk rektorának, Nyikolaj Kimnek és az építésvezetőnek, Nyikolaj Bregának is a védőszentje, emlékezetes nap lett a Hévízi plébánia számára, mivel pontosan egy évvel ezelőtt, 2019 május 22-én, a ” főépítészmérnök zsüri” jóváhagyta az ortodox templom projektjét , melyet az elismert magyar építész, Váncza László készített, így ez a nap vált az építészeti koncepció megvalósításának kezdetévé.

[flickr_set id=72157714423338441]

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük