2020. október 25-én Hévízen, az épülő templom falai között vasárnapi Istentiszteletet tartottak – a plébániatemplom parókusa, Nyikolaj Kim protoierej jóváhagyó áldásával, a hévízi plébánia diakónusa, Vajna-Éliás István atya egyszerű hivőként olvasta fel az imaórákat majd az obednica Istentiszteletet mutatta be. Hitvese, Márta és lányai énekeltek a családi kórusban. Az Istentiszteletet minden járványügyi normának megfelelően, a szabadban tartották. Az Istentiszteleten a helyi lakosok mellett a templom építõi is egybegyültek, magyarul és egyházi szláv nyelven imákat olvastak. A templom közepén elhelyezett magas, lejtős tetejü asztalon -az analoén – Szent Márton ikonja , akinek emlékét ezen a napon ünneplik. A hagyomány szerint ( a szent ikon ) Szent Mártont lovasként ábrázolja, amint köpenyének felét annak szétvágása után egy szegény embernek adja, akivel Krisztust azonosítják. Az Istentisztelet után Stefán diakónus úr magyar nyelven szólt Szent Márton dicsőséges életéről, melyet oroszra fordított hívünk Káplár Vjácseszláv.
Szent Márton a pannoniai Szentekhez tartozik, 316-ban született római katona családban Savaria városában (a mai Szombathely város, Magyarország), katonai pályafutását akkor kezdte, amikor tisztként Galliába érkezett. Ott vált híressé keresztény igehirdetésével és a keleti szerzetesség elterjesztésével, mivel a Poitiers közelében lévő Ligujban kolostort alapított, amely a mai napig létezik, és a gregorián ének hagyományait őrzi.
[flickr_set id=72157716610560427]
Viszonylag nemrég, 2016-ban, az egész keresztény világ jelentős évfordulót ünnepelt – 1700 év telt el eme nagy Szent születése óta. Ebben a jubileumi évben, December 27-én a Magyar Egyházmegye kormányzó főpapja, Tikhon podolszki püspök, valamint Juraj (György) nagymihályi és kassai érsek ( A Cseh és Szlovák földek Egyháza) Tours-i Szent Márton tiszteletére ünnepi Isteni liturgiát tartottak a budapesti Nagyboldogasszony székesegyházban. A főpásztorokat a magyar egyházmegye papsága, valamint a nagymihályi és a kassai egyházmegye papjai szolgálták. Az Istentisztelet során a bécsi Szent Miklós-székesegyház ortodox ifjúsága is imádkozott, akik Magyarország szentélyeibe tettek zarándoklatot.