Május 24-i imaóra Szent Cirill és Metód földjén, Zalaváron

A Hévízi parókia kezdetek óta hagyományosan Szent Cirill és Metód ünnepén tart Istentiszteletet Zalavárban, az egykori Blatnogradban, a Szolunského testvérek korábbi szláv iskolájának helyén. 

2009-ben Magyarországon szenzációs régészeti leletre bukkantak. A Balatontól nyugatra, Zalavár térségében, a tudomány által ismert legrégebbi, glagolita betűs feliratú cserép szilánkot találtak, amelyet Cirill és Metód apostolokkal egyenrangú Szentek készítettek a szláv népek oktatásához. A szláv népek kultúrtörténete szempontjából nagyon fontos hely iránti tisztelet jeléül Szlovákiából, Bulgáriából és Szlovéniából Szent Cirill és Metód emlékművei állnak itt. Ezek az emlékművek a szláv ábécé alapítóinak szentelt emlékparkban találhatók, amelyhez az ókori templom régészeti ásatásai és egy helytörténeti múzeum is tartozik.

Az emlékhely komplexumhoz tartozik egy nemrégiben épült, ókori román stílusú templom is. Ebben a templomban a nyári szezonban, amikor az emlékmúzeumot megnyitották, évek óta ortodox Istentiszteleteket tart a Hévízi Orosz Ortodox Egyházközség, amely nemcsak Hévízen, hanem az egész Balaton régióban támogatja honfitársainkat; a templomban ortodox ikonosztáz került felállításra.

Idén is, mint az előző évben, az eső ellenére, szabadtéri imaórát tartottak az ortodox ikon előtt a Szentek emlékművénél az akathisztus felolvasásával egybekötve, amelyet a Hévízi Egyházközség parókusa, Nyikolaj Kim protoierej Vajna-Éliás István diakónus úr segítő kíséretében végzett. Zalavár Polgármestere, Lucs József úr is jelen volt. A magyarországi ortodox hívek kis számban imádságban dicsőítették a kilencedik század közepén itt élt tanítókat a szlávok között végzett missziós prédikációjuk helyszínén. A közelmúltban, Május 21-én, Csütörtökön volt a bolgár közösség rendezvénye. A Hévízi Egyházközségért tartottak imaórát a szlovákiai Nyitrán, a Morva Hercegség ősi fővárosában található emlékmű előtt. Nagyezsda és Szergej híveink az általuk készített virágokat helyezték el az emlékműnél.

A Blateni Fejedelemség rövid fennállásáról és a Szent testvérek e szláv fejedelemség földjén folytatott tevékenységének új régészeti bizonyítékairól Nyikolaj Kim protoierej cikke a Prešovi ( Eperjes – a fordító) Egyetem tudományos almanachjában olvasható (2019. 2. szám): The educational activity of the saints Equal Apostles Cyril and Methodius in light of the latest archaeological research in the Balaton region (Zalavar, Hungary).

10 fotó a Facebookon:

Foto:

[flickr_set id=72157719256714933]

*

Video:

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük