Augusztus 26 -án ünnepeljük Isten Szent Anyja “Hétfájdalmú” ikonját. Ez a kép díszíti az ikonosztázt, melyet plébániánk hivei készitettek a Szent István templomban, Zalavár mellett, Szent Cyril és Metód apostoli egyenlők földjén. Providenciálisan,ennek a XX. Századi ikonfestménynek a képe a II. Világháborúban harcolt népek – az oroszok, az olaszok és a magyarok – megbékélésének egyik szellemi szimbólumává vált.
Az ikon a Boldogságos Szűzet ábrázolja, amelyet hét nyíl vagy hét kard átszúrt.Más kifejezéssel a “Gonosz szívek meglágyulása” vagy “Simeon prófécia” néven is emlitik. Ezt az ikont többféle ábrázolással is megfestették már. Egyesekben Isten Szent Anyja egyedül, másokon angyalok vagy szentek társaságában látható. A nyilak vagy kardok azt a bánatot és fájdalmat szimbolizálják, amelyet a Szent Szűz az Isten Szent Fiának keresztre feszítésekor tapasztalt.
A hetedik szám a kereszténységben teljességet vagy túlzást jelent. Ebben az esetben az ikon jelentése az anya végtelen fájdalmát és keserűségét közvetíti.
Egyesek a „Hétfájdalmú” ikon jelentését úgy értelmezik, mint a hét emberi bűnös szenvedélyt, amelyet Ő képes a gonoszok szívében elolvasni. Miasszonyunk arra kér mindenkit, hogy gyökerestül szabaduljon meg minden bűnös gondolattól, és kész megkérni Szent Fiát, hogy segítsen mindazokon, akik közbenjárásért imádkoznak.
Isten Szent Anyjának „Hétfájdalmú” ikonja északorosz származású. Hosszú ideig a Szent János Apostol templom harangtornyának lépcsőfordulójában volt. (Vologda közelében) Az arccal a földfelé forditott ikont egyszerű pallóként használták, melyen jártak, egészen addig, amig Kadnyikov városában egy szenvedőnek nem támadt látomása arról, hogy meggyógyul, ha ezelőtt az ikon előtt imádkozik. Az újra felfedezett ikon előtt Istentiszteletet mutattak be, ezután a beteg felépült. Különös dicsfényben fürdött a híres ikon az 1830 évi Vologdában tomboló kolera járvány idején.
A “gonosz szivek meglágyitása” szentség egyik példánya egy velencei kápolnában található. Olaszországba a Nagy Honvédő Háborúval összefüggő események során került.
A hadműveleti területen, melyet Belogorban az 46 -ik olasz alpesi hadtest Tridentina hadosztály Tirano zászlóalja foglalt el, Giuseppe Perego hadnagy szakaszának katonái, egy a bombázásoktól lerombolt házban találtak egy pravoszláv ikont, melyet átadtak tábori lelkészüknek, Valdagni káplánja Policarpo atyának.
Azt beszéli, hogy ez az a “gonosz szivek meglágyitása” ikon, amely a bolsevikok által felgyújtott és felrobbantott a Pavlovszk melletti Belogorszki Feltámadás férfi kolostor barlangjában volt. Az olaszok «Madonna del Don»-nak nevezik. (Doni Madonna)
Policarp Atya gondosan megőrizte az ikont , és előtte Istentiszteletet tartott a katonáknak. Nehéz időket éltek. 1942 December második felében a Vörös Hadsereg a délnyugati fronton támadást inditott, amely “kis Szaturnusz”hadművelet néven vált ismertté. A hadművelet során különösen fontos volt Rosszos felszabadítása, amelynek elfoglalásával csapataink megsemmisítették a több mint 250 ezer katonát és tisztet számláló német, magyar és olasz haderők jobb szárnyát.
Egy napon, amikor erős “katyusa” – magyarul Sztálin orgona, a forditó – tűz alatt voltak, a Tisztelendő úr átadta a Szent Ikont egy Olaszországba induló katonának ezekkel a szavakkal: “Addja át Édesanyámnak, mi nem tudunk visszatérni ebből a pokolból. Mondja meg neki, hogy ez a kép lesz a védelmezője minden Édesanyának, akik nem várhatják ki fiuk visszatérését, imádkozzanak csak ezelőtt az ikon előtt a gyermekeikért.”
A Rosszosért vívott csaták során az ellenség a legnagyobb veszteségeket szenvedte el a harcokban, nagyon sokan meghaltak, megsebesültek, vagy nyomtalanul eltűntek. Az olasz expedíciós erők közül csak néhány százan voltak akik túlélték, és szovjet fogságba estek. Köztük volt a sebesült Valdagni káplánja Policarpo atya is. 1945-ben hazatért az Édesanyjához, aki féltve őrizte a “doni” ikont, és imádkozott előtte a fiáért. 1967-ben, a kép a kapucinusok templomának kápolnájába került Mestreben. ( Velence szárazföldi területén )
Ennél az ikonnál mind a mai napig, szeptember hónapban összegyűlnek a veteránok, ezeknek az események részeseinek és a II. Világháborúban elsett minden olasz katonának rokonai és barátai. A Doni Miasszonyunk ikon ezüsttel gazdagon ékes, melyre az 1943-as éve eseményeit is rávésték. Két tégely van az ikon mellett – az egyikben földdel, amit a katonák hoztak oroszországi megmenekülésük emlékére , a másikban a Don Folyó vizével, ami az olaszok az ikon iránt érzett különleges nagyrabecsülését fejezik ki .
1990 óta a kápolna a szentély státuszra emelkedett, és a “Béke kápolnájának” nevezik.
[flickr_set id=72157699033074742]